Osoby, które odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie z dokuczliwym bólem zęba często narzekają, iż dolegliwości te uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Jednak dyskomfort spowodowany bólem zęba to tylko jedna z wielu konsekwencji toczącego się stanu zapalnego. Jakie są skutki zdrowotne długotrwałego bólu zęba?
Do czego mogą doprowadzić dolegliwości bólowe zęba?
Wielu pacjentów zastanawia się, kiedy ból zęba może być groźny. Niepokojącym sygnałem, który powinien skłonić nas do pilnej wizyty u lekarza dentysty, jest nagły wzrost temperatury ciała i obrzęk w okolicy chorego zęba. Bagatelizowanie bólu zęba może spowodować też powstanie bolesnego ropnia w dziąśle, który rozwija się w wyniku zaawansowanej próchnicy.
Część chorych obserwuje u siebie opuchliznę tkanek miękkich twarzy (wargi, policzka), czasami występuje także obrzęk szyi. Zbagatelizowanie bólu zęba w niektórych przypadkach prowadzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub też zapalenia mięśnia serca, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Zdarza się, że rozwijający się stan zapalny zęba prowadzi do zainfekowania zatok.
Jak długo utrzymuje się stan zapalny zęba?
Stan zapalny zęba w większości przypadków trwa ponad 14 dni. By stwierdzić obecność stanu zapalnego, lekarz stomatolog wykonuje punktowe zdjęcie RTG, a w razie wątpliwości, specjalista może skierować chorego dodatkowo na tomografię komputerową. By zniwelować toczący się stan zapalny, dentysta może zalecić pacjentowi przyjmowanie antybiotyków, które zneutralizują źródło infekcji bakteryjnej.
Jak widać ból zęba może doprowadzić do stanów zagrażających nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjenta, dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć tego typu dolegliwości. Im wcześniej skorzystamy z pomocy specjalisty, tym mniejsze potencjalne konsekwencje zdrowotne i krótsza terapia lecznicza.